Kredi Kartı Üyelik Ücreti Ödemeyin - Oğuzhan ASLAN | COB | General Manager | Han Grup A.Ş.

Kredi Kartı Üyelik Ücreti Ödemeyin

Resim9

Bankalara Kredi Kartı Aidatı Ödemeyin

Her yıl “Üyelik Ücreti” ya da “Kart Aidatı” vb. isimlerle kredi kartı ekstrenize yansıtılan ücretleri geri alabilirsiniz. “İyi de nasıl olacak bu?” dediğinizi duyar gibiyim. Aradığınız cevapları makalenin devamında bulacaksınız. Ama önce (her şeyde olduğu gibi) konunun mantığını kavramakta fayda var.

Kredi Kartı Aidatları Yıllık 5milyar TL’lik Bir Rant Havuzu Oluşturuyor

Türkiye’de yaklaşık olarak 70 milyon aktif kredi kartı bulunuyor. Kredi kartı aidatları ise 50 ile 150 TL arasında değişiyor. Ortalama hesapla kart başına 70TL aidat alındığını düşünürsek; 70milyon adet kartın yıllık aidat tutarı 4milyar 900milyon TL yapıyor. Yani yaklaşık 5milyar TL! (eski para ile 5katrilyon) İşte bu 5milyar TL, sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen bankalar arasında paylaşılıyor. Hatta yarısından fazlası 4 büyükler (Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası ve Akbank) arasında…

Tam da bu noktada, kredi kartlarından kullanım aidatı alınmaması yönünde verilmiş bir yığın yargı kararı olmasına karşın bankaların neden inatla ve hukuksuzca bu kararlara karşı geldiğini anlıyoruz. Masrafsız ve her yıl kendini yenileyen bu muazzam rant kapısından vazgeçmek istemiyorlar.

Bankaların Kredi Kartı Aidatı İstemelerindeki Dayanakları Nedir?

Kredi kartı sahibi olmak için birçok farklı yöntem var. Şubeye giderek bizzat başvurabileceğiniz gibi internet ve telefon bankacılığı ile de başvuru yapabiliyorsunuz. Hatta bazı bankalar artık kredi kartlarını size sormadan adresinize gönderebiliyorlar. Kredi kartınızı ne şekilde almış olursanız olun konunun püf noktası imzaladığınız Kredi Kartı Sözleşmesi’dir. Bu sözleşme banka tarafından hazırlanarak size şubede ya da (internet veya telefon bankacılığı ile talep ettiyseniz) kredi kartını teslim eden kurye tarafından ulaştırılır ve kartınızı teslim almadan önce imzalamanız istenir. İmzalamayı reddederseniz kartı teslim alamazsınız. Bu sözleşmede bankanın kredi kartı kullanımına binaen alacağı aidat tutarları yazar ve siz bu sözleşmeyi imzalayarak bu aidatı ödemeyi kabul etmiş olursunuz. Bankaların kredi kartı aidatı istemelerindeki tek dayanakları bu sözleşmedir.

Fakat şunu bilmelisiniz ki; bu sözleşmelerin hükümsüz olduğunu bildiren birçok Yargıtay kararı mevcuttur. Gerekçe ise; bu sözleşmelerin matbu (önceden basılmış) olduğu, hazırlanmasında tüketicinin söz hakkı bulunmadığı, tüketicinin onaylamadığı maddelerin sözleşmeden çıkarılmasını talep edemediği ve bu nedenle sözleşmedeki tüketici aleyhine hükümlerin uygulanamayacağıdır.

Yani sizin imzaladığınız sözleşmede yer alan yıllık aidat maddesi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6.maddesine aykırıdır ve bu sebeple uygulanamaz. Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nin bu konuda almış olduğu karar aşağıda yer almaktadır.


Kredi Kartı Aidatı Ödememek İçin Ne Yapmalıyız?

1-  Öncelikle; eğer sözleşme size bir kurye ile gönderildiyse ad-soyad-imza bölümüne  “yıllık aidatı kabul etmiyorum” yazarak imzalamalısınız. Bu durumda banka sizden kredi kartı aidatı isteyecek bir dayanak bulamayacaktır.

Fakat, dayanağı olsun ya da olmasın, sözleşmeyi imzalayın ya da imzalamayın, hatta mahkeme kararı ile ödediğiniz ücretleri geri alın, kısacası siz ne yaparsanız yapın bu ücretin her yıl ekstrenizden kesildiğini görmeye devam edeceksiniz.

2- Kredi kartı ekstrelerinizi sürekli kontrol edin ve aidat ya da başka bir isim altında tarafınıza yansıtılan bir ücret gördüğünüzde hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayın. (genellikle 444 ile başlayan numaralardır) Kesinlikle şubeye gitmeyin çünkü şubelerin bu konuda yetkisi bulunmuyor. Siz müşteri hizmetlerini arayın ve karşınıza çıkan temsilciye sadece “kredi kartı ekstremde bulunan kredi kartı aidatını iade eder misiniz?” deyin. Müşteri temsilcisi “bir dakika efendim hemen kontrol ediyorum” diyecek ve bilgisayar ekranında sizin bilgilerinize ulaşacak. Eğer kredi kartınızı aktif olarak kullanıyor ve bolca harcama yapıyorsanız ilk duyacağınız şey “İade işleminiz yapıldı efendim. Bir sonraki ay ekstrenize + olarak yansıyacak” olacaktır. Gerçekten bu kadar basit. Bugüne kadar hiçbir müşteri temsilcisi bu talebimi ikiletmedi.

3- Eğer kredi kartınızı aktif olarak kullanmıyorsanız müşteri temsilcisi size kredi kartı sözleşmesinden, bunun hukuka uygunluğundan ve Bankalar Birliğinin bu konuda yayınladığı ıvır zıvır yazılarından bahsedecektir. Bu durumda söylemeniz gereken şey ise “Bu aidatı derhal iptal edin. Aksi halde Tüketici Hakem Heyetine şikayette bulunacağım ve kartımı iptal edeceğim”. Bu cümle de oldukça etkin bir cümledir ve çoğunlukla işe yarar.

4- Eğer bu iki taktik de işe yaramadıysa hukuki yollara başvurma zamanı geldi demektir. Aşağıda örneği bulunan dilekçeyi doldurup bulunduğunuz yerleşim biriminde bulunan (illerde valiliklerde, ilçelerde kaymakamlıklarda bulunan) Tüketici Hakem Heyetine teslim edin.

 

……………. KAYMAKAMLIĞI’NA

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı)

 

Bankası nolu kredi hamiliyim. Kullanmakta olduğum söz konusu kredi kartından …… yılına ait …… TL üyelik bedeli alınmıştır. Bilgim dışında ve haksız yere alınan bu paranın tarafıma iadesi konusunda gereğini arz ederim.

(İmza ve Tarih)

Adı Soyadı

ADRES :

TEL :

TC NO :

 

Şimdiye Kadar Ödediğim aidatlar Ne Olacak?

Kredi kartınızdan kesilen aidatları geriye dönük olarak (10 yıl) talep edebilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıda bulunan dilekçeye yukarıdaki Yargıtay Kararını da ekleyip bankanıza başvurarak ödemiş olduğunuz aidatların tarafınıza iadesini istemelisiniz. Bankanın talebinizi reddetmesi durumunda Tüketici Mahkemelerinde dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan bilgilerin doğruluğu gerek ilgili kanunlar gerekse yaşanmış emsaller ile onaylanmış olsa da sadece bilgi amaçlı paylaşılmışlardır. Güncel bilgileri ve uzman yardımı almak için Mahkemelere, Tüketici Hakem Heyetlerine ve avukatlara başvurmanız gerekmektedir.

Eğer bu makaleyi yararlı bulduysanız aşağıda yer alan sosyal medya ikonları aracılığıyla paylaşır mısınız? Bu sayede siz de üzerinize düşen bilgi paylaşma yükümlülüğünü yerine getirmenin gururunu yaşayabilirsiniz.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates

Oğuzhan Aslan

Alt İşveren Taşeron Firma

Özel Güvenlik Sosyal Hizmetler Web Tasarımı