Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Oranı Değişti - Oğuzhan ASLAN | COB | General Manager | Han Grup A.Ş.

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Oranı Değişti

Resim10
Kısa vadeli sigorta kolları prim oranları, işyerinde yapılan işin tehlike derecesine göre %1 ile %6,5 arasında değişen katsayılar ile SGK tarafından belirlenmekteydi. 1 Eylül tarihinden itibaren ise herşey değişiyor. Bu değişiklik bazı işyerlerine avantaj sağlarken bazı işyerlerine ise ek maliyetler getiriyor. Bu değişiklik işyerinize bir avantaj mı sağlıyor yoksa dezavantaj mı getiriyor? Makalenin devamında aradığınız cevabı bulacaksınız.
 
Kısa Vadeli Sigorta Kollarında Mevcut Durum Nedir?

Aylık Brüt Ücret                     1021,50
SGK İşçi Primi %14            143,01
SGK İşsizlik Primi %1        10,22
Gelir Vergisi Matrahı            868,28
Gelir Vergisi %15                130,24
Damga Vergisi %o 7,59     7,75
NET ÜCRET                         730,28

SGK İşveren Primi %15,5
(%5 Prim İndirimi Uygulanmıştır)    158,33

SGK İşsizlik İşveren Primi %2          20,43
İşçilik Maliyeti                                       1200,26
 
Yukarıdaki tabloda sarı ile işaretlenen ve işyerinin tehlike sınıfına göre %19,5 ile %25 arasında değişen "SGK İşveren Primi" 3 farklı kalemden oluşmaktadır. Bu kalemler:
 
1- Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası (% 11)
2- Genel Sağlık Sigortası (%7,5)
3- Kısa Vadeli Sigorta Kolları (İş Kazası ve Meslek Hastalıkları, Hastalık, Analık Sigortası) (%1 ile %6,5 arasında değişken)

Kısa Vadeli Sigorta Kollarında Ne değişti?
 
3. maddede yer alan ve %1 ile %6,5 arasında değişen prim oranı 1 Eylül tarihinden itibaren %2 olarak sabitleniyor. Bu da tehlike sınıfına bakılmaksızın SGK İşveren Priminin %20,5 olarak sabitlenmesi anlamına geliyor.
 
Kısa Vadeli Sigorta Kollarındaki Değişiklik Sizin Açınızdan Avantaj mı Dezavantaj mı?
 
Eğer işyeriniz Az Tehlikeli sınıfta yer alıyorsa ve bugüne kadar ödediğiniz prim tutarı %20,5'in altında ise bu uygulama sizin için bir dezavantaj oluşturuyor ve yeni maliyetler yüklüyor.
 
Eğer işyeriniz Tehlikeli veya Çok Tehlikeli sınıfta yer alıyorsa ve bugüne kadar ödediğiniz prim oranı %20,5'in üzerinde ise bu uygulama sizin için bir avantaj oluşturuyor ve maliyetlerinizde azalma meydana geliyor.
 
Kısa Vadeli Sigorta Kollarındaki Değişiklik Hangi Kanun Veya Yönetmeliğe Dayanıyor?
 
Kısa vadeli sigorta kolları prim oranındaki değişiklik 6385 Sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'ın 9.maddesine dayanmaktadır. Kanuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130119-2.htm

 
Kısa Vadeli Sigorta Kollarındaki Değişiklik Olumlu Mu Olmumsuz Mu?
 
Bu yorum kişiden kişiye değişecektir. Çünkü değişiklik bazı işyerlerine avantajlar sağlarken bazı işyerlerine ise ek maliyetler getirmektedir. Ancak 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte işyerleri tehlike sınıflarının değişmesi neticesinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü konusunda olumlu bir adım olarak öngörülebilir.

Eğer bu makaleyi yararlı bulduysanız aşağıda yer alan sosyal medya ikonları aracılığıyla paylaşır mısınız? Bu sayede siz de üzerinize düşen bilgi paylaşma yükümlülüğünü yerine getirmenin gururunu yaşayabilirsiniz.
Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates

Oğuzhan Aslan

Alt İşveren Taşeron Firma

Özel Güvenlik Sosyal Hizmetler Web Tasarımı